top of page
  • Zdjęcie autoraMagdalena Rosada

5 pomysłów na przedświąteczne lekcje polskiegoJest 20 grudnia i nie ma czasu na zastanawianie się, więc nie przedłużam dzisiaj wstępów! Jeśli chcesz, by Twoje ostatnie przedświąteczne lekcje były wartościowe, ale jednocześnie zaspokajały potrzeby łatwości i zabawy, to ten artykuł jest dla Ciebie!


1. Wspólne pisanie opowieści

Opowiadanie historii ma walor edukacyjny i integracyjny. Lubimy słuchać opowieści, lubimy je czytać i lubimy je wymyślać. Jeśli chcesz zaangażować uczniów do wspólnego działania przed świętami i poćwiczyć przy okazji pisanie opowiadań, stwórzcie wspólną opowieść! Uczniowie mogą pracować całą klasą lub w mniejszych grupach. Podaj uczniom pierwsze zdanie opowieści i pozwól im puścić wodzę fantazji! Każdy uczeń powinien dodawać po kolei po jednym zdaniu do powstającej historii. Pamiętaj, żeby na koniec lekcji dać uczniom czas na przeczytanie ich opowieści na głos oraz by wspomnieć o nadaniu historii świątecznego klimatu (bez względu na to, co Twoi uczniowie rozumieją pod tym pojęciem!).


2. Poważne tematy na poważne czasy

Przed świętami uczniowie mogą mieć przesyt luźnych lekcji i z chęcią zaangażują się w zadanie, które będzie wymagało od nich trochę więcej myślenia. Wykorzystaj do tego… świąteczną reklamę IKEA. W zeszłym roku IKEA wypuściła przed świętami reklamę, w której został przedstawiony problem marnowania jedzenia w okresie świątecznym. Obejrzyjcie ten spot reklamowy i wykorzystajcie go do dyskusji na temat wyrzucania żywności. Omówcie to zagadnienie w kontekście finansowym, społecznym i ekologicznym. Przeanalizujcie także, jakie środki wyrazu zostały użyte w reklamie. Wyjaśnijcie sobie również, czym jest reklama społeczna i zastanówcie się nad tym, czy spot IKEA można zaklasyfikować do tej kategorii.


Do takiej analizy możesz wykorzystać także reklamę Allegro z 2016 roku, w której poruszony jest problem emigracji i samotności osób starszych czy reklamę Huawei z 2016 roku, w której zachęca się odbiorców do spędzenia świąt offline.


3. Ekoprezentownik za 0 zł

Skoro już się tak refleksyjnie i świątecznie zrobiło, to może by tak zachęcić uczniów do zastanowienia się, co jest dla nich w święta najważniejsze? Wypiszcie pomysły na to, jak można obdarować rodzinę i przyjaciół doświadczeniami, przysługami i miłymi gestami. Może wspólne czytanie książki na dobranoc z młodszym rodzeństwem? Niezmywanie naczyń przez tydzień? Wspólny spacer bez telefonów? Uczniowie na pewno zaskoczą Cię swoją kreatywnością!

Następnie poproś uczniów, by stworzyli kupony z tymi pomysłami. Jeśli chcieliby je podarować konkretnej osobie, mogą zrobić książeczki z kuponami, które potem wręczą komuś na święta.


4. Turboburboprezent

Wiadomo, że nawet jeśli wymienimy wiele rzeczy, które są ważne w święta poza prezentami, to dla naszych uczniów prezenty wciąż są bardzo ważnym aspektem świętowania!

Kończy się właśnie rok Lema i na pewno jego opowiadania pojawiły się na Waszych lekcjach. Zaproś swoich uczniów do tego, by stali się wynalazcami, konstruktorami, kreatorami i zaprojektowali najlepszy prezent w tej galaktyce. Jeśli macie mało czasu, poproś uczniów, by zaprojektowali swój turboburboprezent na kartce i krótko go opisali. Jeśli macie na to zadanie kilka lekcji, poproś uczniów o wykonanie prototypów prezentów w 3D.

Zanim uczniowie przystąpią do projektowania, porozmawiajcie chwilę na temat tego, jak turoburboprezent mógłby się przyczynić do rozwiązywania realnego problemu. Może dzięki temu powstaną maszyny, które będą odrabiać prace domowe albo wyławiać śmieci z oceanu?


5. Dobra gra nie jest zła

Twoi uczniowie na pewno będę grać w wiele gier na lekcjach w tym przedświątecznym okresie, ale jedna mała gra na Twojej lekcji na pewno nie zrobi im krzywdy. Pamiętaj, że najbardziej wartościowe są gry, które Twoi uczniowie wymyślają sami! Jeśli jednak nie chcesz poświęcać na to czasu na lekcji, możesz wykorzystać mój pomysł na świąteczno-gramatyczno-ortograficzną powtórkę z grą JA MAM, KTO MA. Grę możesz pobrać tutaj.


Koniecznie daj znać, jak spędzasz w szkole ostatnie lekcje przed świętami! A w święta trzymaj się ciepło, spokojnie i z dala od pracy!

1522 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page